Start Aktualności Wydarzenia GWIAZDA DOŻYNEK W KRZYŻOWEJ - ZESPÓŁ TREBUNIE TUTKI
GWIAZDA DOŻYNEK W KRZYŻOWEJ - ZESPÓŁ TREBUNIE TUTKI Drukuj Email
Wtorek, 25 Sierpień 2015
foto: Występ zespołów Trebunie-Tutki i Twinkle BrothersWystęp zespołu Trebunie-Tutki, piękne wieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami, finał turnieju sołectw, Świdnicki Łokieć– to atrakcje tegorocznego Święta Plonów Gminy Świdnica. Organizatorzy: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów, GOKSiR zapraszają mieszkańców gminy i wszystkich gości do Krzyżowej, w niedzielę 30 sierpnia 2015 r.

Starostami tegorocznych dożynek będą: Iwona Kaniowska oraz Krzysztof Kowalski z Krzczonowa.

Iwona Kaniowska – mieszkanka Krzczonowa od 1992 r. Matka 2 dzieci. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną ( rzepak, zboża ), jest systematycznie modernizowane i wyposażane w nowoczesny sprzęt rolniczy, korzystając również ze środków unii europejskiej m.in. z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Pani Iwona lubi podróże, wycieczki, głównie rowerem. W wolnych chwilach zajmuje się pielęgnacją ogrodu warzywnego, oraz rozwijaniem zamiłowań kulinarnych. Jest osobą aktywną, udziela się społecznie, uczestniczy w różnych spotkaniach kulturalnych we wsi.
Krzysztof Kowalski – mieszkaniec Krzczonowa od urodzenia tj. od 1987 r. Absolwent Studium policealnego AGRO-BIZNES w Mokrzeszowie. Zamiłowanie do rolnictwa zaszczepili w nim jego rodzice, a praca na roli jest jego powołaniem. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha, które ciągle się rozwija i unowocześnia, korzystając m.in. ze środków europejskich, dostępnych dla młodych rolników. Działalność rolnicza oparta jest głównie na uprawie zbóż i buraków cukrowych. Pan Krzysztof jest osobą przedsiębiorczą, lubianą w środowisku, udziela się społecznie.

Gminne Święto Plonów rozpocznie uroczysta Msza św. polowa na schodach pałacu w Krzyżowej, o godz. 13.00. Następnie korowodem dożynkowym delegacje sołectw przejdą na plac, gdzie odbędzie się dalsza część dożynek. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Podczas trwania dożynek zostaną rozstrzygnięte konkursy: na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy, wieniec publiczności jak również rozegrane zostaną ostatnie konkurencje w ramach turnieju sołectw. Cenne nagrody rzeczowe czekają na uczestników XI już edycji Świdnickiego Łokcia, którego organizatorem jest tygodnik Wiadomości Świdnickie. W przeszłości była „Łapa Sołtysa”, „Palec wskazujący Sołtysowej” „Rodzinny Łokieć Wójta”. W tym roku będzie... „Gminna rodzina na 102”. O co chodzi? Będziemy szukali najwyższej rodziny gminy Świdnica. Zmierzymy cztery osoby: tatę, mamę i dwójkę dzieci do 18 roku życia. Zanim zaczniesz mierzyć... Podobnie jak w roku ubiegłym jedna osoba będzie mogła zwyciężyć tylko w jednej konkurencji. Druga równie ważna informacja dotyczy zwycięzców minionych edycji – każdy, kto wybrał w ubiegłym roku lub dwa lata temu nie może zwyciężyć w tegorocznej zabawie. Ale oczywiście każdy może i powinien dopingować innych....

Równie atrakcyjnie zapowiada się część artystyczna dożynek. Jako pierwszy na scenie wystąpi zespół śpiewaczy „Ale Babki”, który wspólnie z Teatrzykiem Obrzędowym „Pogwarki” z Burkatowa zaprezentuje Misterium Chleba. Jedną z wielu niespodzianek będzie występ ZPiT „Bazuny” z partnerskiej gminy Żukowo oraz grupy artystycznej z Indonezji „ SMP LABSCHOLL BEBAYORAN-JAKARTA”. Kolejny muzyczny krążek zaprezentuje formacja wokalna Tadeusza Szarwaryna oraz Dariusza Jarosa „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica” – pt. „Roztańczeni Rozśpiewani”. Wystąpią także zespoły taneczne i wokalne działające w gminie Świdnica.
Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie występ zespołu TREBUNIE-TUTKI, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Reprezentowali Polskę na festiwalach w Chinach, USA i Emiratach Arabskich . Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

30 sierpnia 2015 r. w Krzyżowej obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu drogowego związana z Gminnym Świętem Plonów Gminy Świdnica (KLIKNIJ W LINK, ŻEBY ZOBACZYĆ MAPKĘ).

Na odcinku drogi gminnej do Krzyżowej (Alei Czereśniowej) tj. od drogi wojewódzkiej nr 382 do skrzyżowania w miejscowości Krzyżowa - zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd z Krzyżowej do Świdnicy odbywać się będzie przez miejscowość Grodziszcze, lub z Krzyżowej do Makowic. Wzdłuż drogi powiatowej w Krzyżowej tj. od skrzyżowania z Aleją Czereśniowa w kierunku Fundacji Krzyżowa obowiązywać będzie zakaz parkowania.

Parking dla pojazdów osobowych P3 zlokalizowany będzie na powierzchni 5ha, przy Alei Czereśniowej, tj. ok. 300 metrów od głównego miejsca niedzielnych uroczystości dożynkowych. Kolejny parking P2 mieścić się będzie w Krzyżowej, przy drodze powiatowej w kierunku Wieruszowa, po lewej stronie. Parking techniczny PT przeznaczony jest wyłącznie dla przedstawicieli
sołectw odpowiedzialnych za przygotowanie wieńców dożynkowych oraz straganów.

Serdecznie zapraszamy do Krzyżowej, w niedzielę 30 sierpnia od godz. 13.00

/źródło: www.gmina.swidnica.pl/

 

* * *

 

foto: Zespół Trebunie-Tutki

 Zespół Trebunie-Tutki świętuje swoje 20. urodziny. Uroczyste otwarcie jubileuszowego roku odbyło się już 6 stycznia w Cabaret Sauvage w Paryżu, podczas wspólnego koncertu z Twinkle Brothers. W sierpniu zespół spotkał się z fanami na urodzinowym koncercie w Dworcu Tatrzańskim i w zakopiańskiej „Jutrzence”(w Galerii Art-Park) gdzie odbyły się również wernisaże  wystawy „20 koncertowych lat”- plakaty, zdjęcia, Złote Płyty i reminiscencje z licznych (i egzotycznych) podróży zespołu.  W październiku Trebunie-Tutki ruszają do Indii na koncerty w New Delhi i Bombaju w  ramach  International Folk Dance and Music Festiwal.

TREBUNIE-TUTKI – to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii, reprezentowali Polskę na festiwalach w Chinach, USA i Emiratach Arabskich . Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony  muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo  i awangardowe  podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół  z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.                                                                                                                                                                       
        Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem  rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
            Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do Fryderyka  i nagrodę Machinera, zaś album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers otrzymał nominację do nagrody Akademii Fonograficznej i status Złotej Płyty.
     
   Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w orkiestracji Bartłomija Gliniaka podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej .Jego wykonanie zainaugurowało nowy sezon Filharmonii Szczecińskiej w 2015r. 

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: