Start
"MOKRZESZÓW" ŚPIEWAŁ I TAŃCZYŁ W OPERZE PDF Drukuj Email
Wtorek, 19 Listopad 2013
fot. Zespół MOKRZESZÓW na deskach Opery WrocławskiejWystęp na deskach Wrocławskiej Opery to z pewnością marzenie wielu artystów i zespołów estradowych z całej Polski. W dniach 16-17 listopada wiele takich marzeń się ziściło. W tych dniach w stolicy Dolnego Śląska już po raz szósty odbył się Festiwal Tradycji Dolnego Śląska.

Impreza poprowadzona przez Panią Redaktor Małgorzatę Majeran - Kokot, znaną z Polskiego Radia Wrocław, jak zwykle przyciągnęła masę widzów i entuzjastów muzyki ludowej z całej Polski. Gospodarzem imprezy był Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, który uroczyście otworzył całą galę.

Podczas dwóch wspaniałych dni zmagań swój dorobek artystyczny zaprezentowało  25 zespołów folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych.

1. Zespół „Chaber” z Nielubi
2. Zespół „Wronowianki” z Wronowa
3. Zespół „Sycowiacy” z Sycowa
4. Zespół „Radzowiczanie” z Radzowic
5. Zespół „Koniczynki” z Miłoradzic
6. Zespół „Żarki” z Żarek Średnich
7. Zespół „Strzegomianki” ze Strzegomian
8. Zespół „Strupinianie” ze Strupiny
9. Zespół  „Mokosza” z Kątów Wrocławskich
10. Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnicy
11. Zespół Pieśni i Tańca „Ślężanie” z Dzierżoniowa
12. Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” z Wałbrzycha
13. Kapela „Marciny” z Marcinowa
14. Zespół „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego
15. Zespół „Fudżijamki” z Proboszczowa
16. Zespół „Mojęcice” z Wołowa
17. Zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej
18. Zespół „Bolkowianie” z Bolkowa
19. Zespół „Gajkowianie” z Gajkowa
20. Zespół „Świtezianie” z Jelcza – Laskowic
21. Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa
22. Zespół Pieśni i Tańca „Pojana” z Piławy Dolnej
23. Zespół Ludowo Estradowy „Mokrzeszów” z Mokrzeszowa
24. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej z Bolesławca
25. Zespół Pieśni i Tańca „Kalina” z Wrocławia

    Zespoły prezentowały muzykę i tańce ludowe pochodzące z przeróżnych regionów Polski. Każdy z przybyłych widzów, za sprawą muzyki miał okazje udać się w podróż po takich zakątkach Polski jak: Dolny i Górny Śląsk, Mazowsze, Kraków, Wielkopolska czy Rzeszów. Dodatkową atrakcją były suity z Chorwacji, Serbii zachodniej i z Bośni.
    Zespoły działające na terenie Gminy Świdnica uczestniczyły  również w ubiegłych latach w Festiwalach Tradycji Dolnego Śląska, warto wspomnieć o występach zespołów: Ale Babki, Kądziołeczka czy Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca. Naszą Gminę w tym roku reprezentował Ludowo Estradowy Zespól „Mokrzeszów”. Program opierający się na wiązance ludowych tańców połączonych z elementami folkloru i piosenki, zebrał ogromne brawa wśród publiczności.

Zespoły podczas dwóch dni miały okazję skorzystać z konsultacji specjalistycznych z zakresu folkloru i prezentacji na scenie. Co w przypadku amatorskiego ruchu artystycznego jest bardzo ważne w perspektywie scenicznego rozwoju.
  
Oprócz części artystycznej i zmagań na scenie, w drugiej sali Opery Wrocławskiej rok rocznie odbywa się wystawa rękodzieła i produktów lokalnych. Miody nektarowe, bakalie w miodzie, miody z ziołami, pierniczki miodowe, wyroby z wosku pszczelego, koronki, krywulki, ozdobne poduszki z gryki, malarstwo na jedwabiu, akwarela, ceramika bolesławiecka, kartki okolicznościowe, ceramika szkliwiona, bombki, obrazy oraz ręcznie malowane wazony to niektóre ze wspaniałości prezentowanych przybyłym gościom.

    Dwudniowa impreza z roku na rok przyciąga tłumy widzów. Zainteresowanie muzyką ludową na Dolnym Śląsku jest olbrzymie co bardzo cieszy. Przez cały czas trwania imprezy można było zaobserwować same uśmiechnięte buzie zarówno wśród artystów jak i widzów. Widoczne bardzo duże poszanowanie tradycji i kultury różnych regionów Polski pozwala ze spokojem spoglądać w przyszłość.


 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: