Start Aktualności Imprezy JARMARK WIELKANOCNY W PSZENNIE
JARMARK WIELKANOCNY W PSZENNIE Drukuj Email
Sobota, 24 Marzec 2018
foto: Jarmark Wielkanocny w PszennieTradycyjnie już, na tydzień przed świętami Wielkiej Nocy w Pszennie odbył się kiermasz sztuki ludowej i kulinarnej pn. Jarmark Wielkanocny. Pięknie i kolorowo ustrojona sala gimnastyczna szkoły podstawowej stała się miejscem spotkania dla wystawców.

Gospodarzem jarmarku było sołectwo Pszenno, a jego organizatorem Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.
Na obficie wyglądających stołach królowały świąteczne babki, mazurki, pisanki, palmy, stroiki oraz rękodzieło ludowe. W wydarzeniu wzięły udział sołectwa z gminy Świdnica, koła gospodyń wiejskich, organizacje działające w gminie Świdnica, Koło Gospodyń Wiejskich z Żukowa powiat Kartuski,  Kółko Rolnicze w Piotrowicach gmina Strzelin, stragan przygotowała również delegacja z Jičína w Czechach, która prezentowała się w barwnych i bajkowych strojach Rumcajsa oraz Hanki. 

W tym roku prezentacji swoich dzieł dokonało 24 wystawców, a część artystyczną przygotowały dzieci z  Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie, „Małe Smyki” z Pszenna, „Pląs” z Witoszowa Dolnego oraz zespoły śpiewacze: „A to Heca” z Pszenna oraz zespół „Familia” z gminy Żukowo.

Ogromną atrakcją tego dnia była 2 metrowa pisanka, którą przekazał zastępca burmistrza gminy Żukowo Pan Tomasz Szymkowiak, który oficjalnie złożył życzenia świąteczne wszystkim mieszkańcom gminy Świdnica. Pisanka ta będzie prezentowana w sołectwie Pszenno w pobliżu świetlicy wiejskiej.

Dla najmłodszych i ich opiekunów przygotowano warsztaty ze zdobienia jajek, babek wielkanocnych i wykonywania ozdób świątecznych.

Co roku mieszkańców gminy Świdnica i nie tylko do Pszenna przyciąga wspaniała atmosfera. To piękna inicjatywa, która wprowadza gości w nastrój świąteczny i pozwala w przemiły sposób spędzić sobotnie popołudnie. Potrawy zaprezentowane podczas Jarmarku z pewnością znajdą się w wielu domach na stole wielkanocnym podczas uroczystego niedzielnego śniadania.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pszennie – współorganizatorki wydarzenia dla każdego uczestnika przygotowały pyszny żurek z kiełbasą przyrządzony według starego przepisu.

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: