Start Aktualności Wydarzenia JUBILEUSZ 70-LECIA KGW W LUTOMI DOLNEJ
JUBILEUSZ 70-LECIA KGW W LUTOMI DOLNEJ Drukuj Email
Piątek, 8 Kwiecień 2016
70 lat KGW w Lutomi DolnejW najbliższą sobotę (9.04.2016 r.) Koło Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej uroczyście obchodzić będzie swoje 70-lecie. Członkinie prężnie działającej od 1946 roku grupy, której od wielu lat przewodniczy Maria Mikołajek, były wielokrotnie nagradzane na różnego rodzaju festiwalach i jarmarkach o randze ogólnopolskiej, dolnośląskiej czy też lokalnej.
Z okazji 70-lecia KGW z Lutomi Dolnej Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji wydał pamiątkową broszurę dokumentującą działalność Koła od samego jego założenia w 1946 roku.

Koła Gospodyń Wiejskich mają 150 lat. Powstawały na ziemiach polskich od drugiej połowy XIX wieku. Po kryzysie w latach 90-tych dziś wracają do łask. W ludowych strojach, z tradycyjnymi wypiekami koła gospodyń w gminie Świdnica (a jest ich 9) są ozdobą wielu lokalnych uroczystości. Zachowują zwyczaje dla kolejnych pokoleń.

Poniżej zamieszczamy link do filmu, w którym Panie z KGW z Lutomi Dolnej mówią o swojej działalności w Kole Gospodyń oraz przybliżają nam jego historię.

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: