Start Aktualności Wydarzenia WIZYTA KGW Z PSZENNA NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM W ŻUKOWIE
WIZYTA KGW Z PSZENNA NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM W ŻUKOWIE Drukuj Email
Poniedziałek, 21 Grudzień 2015
foto: KGW z Pszenna na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Żykowie20 grudnia 2015r. (niedziela) w Żukowie na Kaszubach, pow. Kartuski - mieście partnerskim Gminy Świdnica - odbył się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. W Jarmarku wzięły udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pszenna oraz Zespół Śpiewaczy "A To Heca" z Pszenna.

W Jarmarku udział wzięły również pozostałe partnerskie miasta Żukowa: z Francji (Saint Junien) i Niemiec (Wendelstein).

Była to niejako rewizyta pań z KGW z Pszenna, bowiem KGW z Żukowa gościło już wcześniej w Gminie Świdnica, mianowicie podczas jarmarku wielkanocnego w Pszennie, gdzie panie z KGW z Żukowa i pow. kartuskiego, wraz z burmistrzem gminy Wojciechem Kankowskim zachwalały swoje specjały. Gospodynie z Żukowa po raz pierwszy gościły na jarmarku w Pszennie, ale od samego początku zaskarbiły sobie sympatię i uznanie organizatorów. Obrusy i serwety zdobione haftem kaszubskim stanowiły piękną ozdobę wielkanocnego stołu, na którym nie brakowało kulinarnych frykasów, a wśród nich zylca po kaszubsku – czyli galaretka z nóżek. Oprócz kulinarnych zdolności panie zaprezentowały swój talent wokalny, śpiewając w rodzimym języku – po kaszebsku.

W rewanżu podczas Jarmarku w Żukowie oprócz ręcznie wykonanych ozdób świątecznych panie z KGW z Pszenna serwowały m.in. zupę grzybową, barszcz z uszkami, pierogi z kapusta i grzybami, kutię, smażonego karpia i rybę z cynamonem. Dopełnieniem menu była świąteczna rolada z pieczarką i szpinakiem, oraz domowe ciasta i nalewki z jeżyn, pigwy, wiśni oraz ziół. Natomiast Zespoł "A to Heca" wziął udział w pokazach artystycznych trwających w trakcie Jarmarku.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Żukowie zwieńczył pokaz sztucznych ogni.

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: